Čaro zabudnutých fotoalbumov.

Autor: Eva Babinová | 10.7.2014 o 14:32 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  447x

Jednoduché, ale už nie príliš štýlové. Takto by som mohla nazvať fotoalbumy, ktoré kedysi boli tak moderné. Akurát, že nová doba im už akosi nepraje. CD, DVD či externe HDD sú nosiče, kde ukladáme svoje spomienky, prežitky, časť zo seba. Pre mňa osobne nuda, neosobnosť a tak v tomto smere podľa niektorých možno zaostávam.

Áno využívam digitálny fotoaparát, je to jednoduchšie a aj amatérsky fotograf má pekné fotky. Fotky si sťahujem ako každý, ale kvartálne ich nechávam vyvolávať. Keď tak sedím po večeroch pri počítači a vyberám fotky, ktoré nechám vyvolať, prežívam výlety, oslavy, momentky ešte raz. Najradšej mám keď fotky dorazia. Niet nad vôňu papiera. A potom zase pár večerov ukladám do albumov podľa mesiacov, tak ako šiel v živote čas.

Tých albumov máme doma už dosť a ešte veľa ich pribudne. Hlavne počas zimných večeroch, keď dom stíchne, v krbe horí oheň a my s manželom len tak oddychujeme pri pohári vína, vezmem albumy a listujeme. Úhľadným písmom nápisy, kde, kedy a čo nás vracajú späť do minulosti a mnohokrát poriadne rozosmejú.

Meníme sa my, naši známi, naša dcéra či naša fenka, ktorá už dávno nie je šteňa, ale dáma v rokoch. Pri niektorých fotkách človeku príde ľúto a potlačí slzy, hlavne ak na fotkách sa objavia tí, čo s nami už nejakú dobu nie sú a ani nie je možnosť ich ešte objať či počuť. No aj fotky, kde vidím, ako mi dcéra či naša fenka vyrástli ma dokážu rozľútostiť.

Fotky v albumoch na mňa dýchajú teplom. Keď prídu na návštevu známi a pozeráme fotky, nesedíme natlačení pri počítači ani sa netlačíme na gauči smerom k televízoru, aby sme mohli vidieť spoločne prežitý čas. Albumy kolujú, rozprávame sa, vždy niekto vykríkne: „ Aha, no aké nohavice si to mala?“ či „ Bóže, čo to mám za účes, to sa nosilo?“  a smejeme sa.

Pre mňa majú albumy čaro, kúzlo, ktoré ostáva. Ostanú keď tu i ja raz nebudem a moja dcéra si bude môcť listovať a niektoré fotky ju rozosmejú, iné rozľútostia, ale vždy bude mať možnosť vziať si ich a prezerať. Verím, že i ona podľahne tomu čaru a bude si do albumov zakladať svoje prežitky, pretože osobne si myslím, že je lepšie listovať stranu po strane a vidieť ako život plynul než sedieť a pozerať to akejkoľvek obrazovky, kde je všetko chaotické a rozhádzané.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ťažší deň na Tour som nezažil. Sagan sa o zelený dres môže obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

ŽENA

Nie všetci v porne vzdychajú dobrovoľne, mení sa však k lepšiemu

Smrť piatich herečiek vyvolala otázky.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.


Už ste čítali?